October 21, 2016

April 17, 2016

April 13, 2016

Please reload

Nejnovější příspěvky

Balkón - únorové předpěstování

February 19, 2016

Začala mi tak trochu nová životní etapa, protože jsme se přestěhovali do krásného, velkého bytu s balkónem na jih. Stěhování nám nějakou chvíli trvalo, sebralo dost síly a pomačkalo nervy. Já jsem v zavalení balením věcí, migrénou a zkouškovým brečela, že nic nezvládám; Tom stál pevně jako skála, organizoval, maloval a stěhoval. A tak jsme tu a bydlíme! A je tu krásně. 

 

Jestli jste se ještě nerozhodli letos pěstovat nějaké rostlinky, udělejte to teď. Už vám určitě v hlavě běhá červík a nahlodává, že byste to přeci jen tento rok měli zkusit. Ano, měli, protože já do toho jdu! 

 

Předem bych měla asi říct, že se vše teprve učím, a tak berte tento článek jako podanou ruku - abychom v tom mohli jít spolu. O to víc se těším na vaše komentáře a zkušenosti. Před nedávnem jsem dostala nádhernou knížku Záhrádka v květináči, o kterou se budu celou sezónu opírat. Její autorku jsem měla to štěstí poznat i osobně na jednom z workshopů Kokozy. A tak se pokusím teď popsat, jak by asi mělo plánování balkónu začít - nebo jak jsem prostě začala já:

 

 

1) Dozvěděla jsem se, že předpěstovat sazeničky ze semínek je dobré už na konci února - na začátku března. 
2) Zjistila jsem, jaké rostliny se hodí na balkón orientovaný na jih. 
3) Vybrala jsem semínka rostlinek, které mě zajímají a hodí se na můj balkón. Určitě ještě v následujícíh týdnech nějaké nakoupím, ale pro začátek jsem nějaká semínka zasadila již dnes. Jsou to: rajčata keříková balkónová, jahody měsíční, pažitka, libeček, hledík a hlávkový salát. 
4) Vybalila jsem zeminu, která mi zbyla z loňské nepovedené sezony. 
5) Pravidelně jsem si schovávala obaly od vajíček, do kterých jsem dneska semínka zasadila. 

 

 

Když budete mít tohle všechno připravený, tak nejlépe nejpozději první týden v březnu začněte předpěstovávat. Pokud bude venku hezky, určitě s tím vylezte na balkón. Já jsem však volila zakrytý jídelní stůl (tak dnes budeme obědvat na stojáka, no...). 

 

Připravte si zeminu - měla by být smíchaná s pískem, já jsem však písek neměla, a tak mám jen samotnou zeminu. Nemusí mít prý moc živin - ty v sobě nesou hlavně semínka. A místo lopatičky mi pomáhala stará lžíce po babičce, tak vám poslouží určitě taky. 

 

 

Jak vidíte, pro předpěstování jsou vhodné obaly od vajíček. Nedají se už recyklovat, a tak dobře posloží jako provizorní kvetináčky. Na obalu semínek je vždy napsáno, jak hluboko se mají sázet, a tak tuto hloubku dodržte. 

 

 

Po zasazení a zakrytí zeminou nezapomeňte semínka pořádně zavlažit vodou. Nejlépe bude, když využijete rozpračovač, aby se vám velkým přívalem vody z konve semínka nevyplavila. 

 

 

Bude dobře, když si obaly od vajíček necháte celé - já jsem to bohužel neudělala. Druhá jednoduchá část obalu se vám bude hodit jako izolace od protékající vody. Teď umístěte rostliny na okenní parapet a pravidelně je zalévejte/roste. 

 

 

Po zasazení všech semínek nezbývá než čekat, než začnou růst! Přesazovat a umisťovat na balkón je budu podle toho, jak to mají rostlinky nejraději a určitě to zdokumentuju v dalším článku! To, kdy se mají rostlinky přesadit a přemístit ven zjistíte na obalu od semínek. Je však důležité počkat, až budou mít rostliny alespoň dva pravé lístky (první jsou lístky děložní - ty vypadají všechny stejně, a po nich následují lístky pravé). 

 

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

Následujte nás
Please reload

Hledání podle štítků
Please reload

Archiv
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
KONTAKT
NAPIŠTE MI
  • Facebook Clean
  • Twitter Clean

© 2017 MAGDALENA HRONOVÁ

hronova.magdalena@gmail.com

Tel: 721-569-914

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now